В Ірпені відбудеться IV міжнародний фестиваль письменників-перекладачів “Кочур-Фест”. Та чи знають мешканці та гості Ірпеня, якою світовою величиною є Григорій Кочур, іменем якого названо вулиця Ірпеня, Києва та Чернігова?
Григорій Кочур – український перекладач, поет, літературознавець, громадський діяч, шістдесятник. Він перекладав твори найбільш видатних майстрів пера з десятків мов світу. Заклав підвалини сучасного художнього перекладу. Учень генія сонетної форми та перекладача античної поезії Миколи Зерова, соратник письменників і перекладачів Максима Рильського та Миколи Лукаша, вчитель перекладача Дмитра Паламарчука.
Разом з дружиною 1943 року Григорія Кочура заарештували за приналежність до ОУН, звинуватили в «українському буржуазному націоналізмі» та засудили до 10 років (1943–1953) ув’язнення в Інтинському таборі, де він виконував каторжні роботи на шахтах концтаборів ГУЛАГу.
Після звільнення (1953) і реабілітації (1962), подружжя Кочурів повернулося в Україну та оселилося в Ірпені. Його оселя в Ірпені була центром, де збиралася опозиційно налаштована творча інтелігенція. Сюди приїжджали Іван Дзюба, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Василь Симоненко та багато інших відомих українців. Після першої хвилі арештів серед української інтелігенції 1965 року Кочур в числі 139 авторів підписав лист-протест 139 на захист своїх друзів і близьких знайомих.
У Львівському національному університеті імені Івана Франка функціонує кафедра перекладознавства і контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура.
В Ірпені діє Літературний музей ім. Григорія Кочура, розташований у будинку, де жив видатний перекладач. Син перекладача Андрій Кочур разом зі своєю дружиною, відомою українською акторкою Марією Кочур 1997 року створили його у будинку, де раніше жив Григорій Кочур.
Музей Григорія Кочура:
+380505715680
🇺🇦🇺🇦🇺🇦